تبلیغات
هیئت بدمینتون شهرستان سمنان - تاریخچه‌ی بدمینتون درایران
 
هیئت بدمینتون شهرستان سمنان
به وبلاگ هیئت بدمینتون شهرستان سمنان خوش آمدید

تاریخچه بدمینتون در ایران
با ورود كارشناسان نفتی انگلیس به ایران بدمینتون به كشور ما راه یافت، البته این شروع منحصراً در مناطق نفت خیز جنوب و برای پركردن اوقات فراغت كارشناسان بود كه در نهایت كارمندان ایرانی شركت نفت هم در این رهگذر به این ورزش علاقه‌مند شدند.
این رشته ورزشی پس از خروج كارشناسان به دست فراموشی سپرده شد. تا اینكه میزبانی بازی‌های آسیایی را در سال 1353(1974) تقبل نمودند، چون رشته بدمینتون یكی از رشته‌های این بازی‌ها بود، در این راستا سازمان تربیت‌بدنی در سال 1351 فدراسیون بدمینتون را تاسیس نمود. از آنجایی كه این رشته‌ی ورزشی در ایران ناشناخته و نوپا بود، مسئولان امر جهت راه‌اندازی و شروع صحیح این رشته از كشور هندوستان مربی صاحب نامی به نام«دیپوگوش» که پیش از آن کاپیتان تیم بدمینتون هند بود را به همكاری دعوت كردند. 
وی در مدت 5 سال اقامت در ایران به كار آموزش و تعلیم بدمینتون اشتغال داشت و اولین مسابقه‌ی غیررسمی این رشته ورزشی در سال 1351 بین تیم‌های تهران و خوزستان برگزار شد كه تهران پیروز میدان این دیدار بود. در سال 1352 اولین دوره‌ی مسابقات قهرمانی ‌كشور به صورت رسمی در تهران با شركت 24 تیم برگزار شد و در نهایت عناوین قهرمانی را به ترتیب تهران و خوزستان و اصفهان كسب نمودند. تیم ملی بدمینتون در سال 1353(1974) برای اولین بار در بازی‌های آسیایی تهران شركت كرد و بین 13 تیم شركت‌كننده به مقام هشتم دست یافت.
بدمینتون به طور روز افزونی در کشورمان در حال توسعه است به طوریکه اکنون هر سال مسابقات قهرمانی کشور در چهار رده سنی برگزار می شود، مسابقات باشگاه های کشور نیز در لیگ برتر، دسته یک و دسته دو هم در بخش بانوان و هم در بخش آقایان به طور منظم پیگیری می شود. به جز رویدادهای داخلی ایران هر سال در سالگرد پیروزی با شکوه انقلاب اسلامی میزبان مسابقات بین المللی دهه فجر نیز هست؛ مسابقاتی که از سال  1369 هر سال با حضور بدمینتون بازان کشورهای مختلف جهان برگزار می شود.

روسای فدراسیون بدمینتون

اولین رییس فدراسیون بدمینتون ایران در سال 1351 آقای امیرنویدی بود كه تا سال 1356 در این سمت انجام وظیفه نمود. از 
سال 1356 تا1358 فدراسیون بدمینتون دوباره تاسیس و اعضا آن به صورت انتخابی مشخص شدند و عبارت بودند از آقایان اسماعیل‌كدخدازاده، منوچهریاوری، مرتضی‌مداحی، داریوش‌فروغی، غلامحسین‌یزدان‌پناه، محمدشاه‌حسینی و حسین خودی(نماینده سازمان تربیت‌بدنی).
در سال 1360 مسئولین فدراسیون مجدداً از طرف رییس تربیت‌بدنی منصوب شدند و رؤسای فدراسیون به شرح زیر بوده‌اند:
 1360 منوچهریاوری، 3ـ1361 رضاحمزه‌لو،  5ـ1363 محمدحسن‌عالمی، 5ـ1366 غلامحسین‌نوریان، 1368 تا 1388 مهدی کرباسیان، از آذر 1388 تا تیر 1389 محمدرضا پوریا به عنوان سرپرست این فدراسیون را اداره کرد و وی در 20 تیر 1389 به عنوان رئیس فدراسیون بدمینتون انتخاب شد.آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :